Malowanie farbami plakatowymi

Tworzenie dzieł malarskich mniejszych i większych przez dzieci małe, średnio i całkiem duże warto zacząć od spotkania z farbami plakatowymi. Jak to zrobić mądrze, ciekawie i twórczo? Poniżej podzielę się spostrzeżeniami.

1. Farbki plakatowe warto kupić w tubkach a nie tradycyjnie w pojemniczkach. Te w pojemniczkach szybko się brudzą innymi kolorami, zwłaszcza jeśli korzysta  z nich maluch. Po dwóch, trzech malowaniach, a czasem wręcz po jednym, wszystkie mają ten sam kolor najczęściej zbliżony do brązowego. Farbki w tubkach wyciska się na paletę, dzięki czemu można spokojnie mieszać kolory i w ten sposób uzyskiwać nowe.

2. Nie trzeba kupować bardziej bądź mniej profesjonalnej palety na wyciskane farbki. Wystarczy przejść się do najbliższego sklepu z materiałami drewnianymi i poprosić o pozostałe z cięcia kawałki płyty pilśniowej. Idealna do mieszania kolorów, łatwo się zmywa i świetnie nadaje się do wielokrotnego użytku.

3. Warto też zaopatrzyć się w różne pędzelki. Może tu pomóc wizyta w sklepie dla plastyków i wybór najtańszych możliwych pędzli do akwarelek, ale za to o różnej grubości włosia i o różnym kształcie.

4. Oprócz pędzelków w malowaniu farbami mogą się przydać pędzelki gąbkowe, w które można się zaopatrzyć w marketach lub sklepach budowlanych. Dzieci uwielbiają nimi robić pieczątki i inne znaki.

5. Oprócz pędzelków włoskowych i pędzelków gąbkowych do rozprowadzania farb mogą się przydać inne przedmioty, jak np. źdźbła trawy, kawałki materiału, czyściki do fajek, zwykłe gąbki, szczoteczki do zębów itd. Można też malować palcami, stopami, łokciami czy brodą (są specjalne farbki, mniej toksyczne). Im dziwniej, tym ciekawszy może być efekt. Warto eksperymentować!

6. Malować można oczywiście na kartce (niekoniecznie formatu A4), na kartonie a także na płótnie. Warto od czasu do czasu kupić płótno naciągnięte na blejtram i pozwolić dziecku namalować prawdziwy obraz, który może być ozdobą domu lub też świetnym pomysłem na prezent dla najbliższej osoby.

7. W Internecie znajduje się mnóstwo gotowych kart pracy, które poruszają dziecięcą wyobraźnię. Można z nich korzystać. Warto jednak również postawić dziecko przed czystą kartką lub też dołączyć do tej kartki obrazek znanego artysty, który może posłużyć jako inspiracja do tworzenia.

8. I na koniec uwagi odnośnie czystości. Najważniejsza brzmi: NIE BAĆ SIĘ BRUDU. W znakomitej większości przypadków da się go wyczyścić, wyprać, umyć. Młodsze dziecko (ale też i starsze) można ubrać w fartuszek, a otoczenie zabezpieczyć folią malarską. Nic nie zastąpi radości dziecka z możliwości tworzenia własnych dzieł za pomocą farb.

 

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

sama zrobiłam

"Nie należy zaniedbywać nauki o pięknie"

"Nie należy zaniedbywać nauki o pięknie"

Makowe Pole

"Nie należy zaniedbywać nauki o pięknie"

Rysowanepluszaki | Jasa Promote Pin BB

"Nie należy zaniedbywać nauki o pięknie"

opalala

"Nie należy zaniedbywać nauki o pięknie"

emilowomarcelowo

"Nie należy zaniedbywać nauki o pięknie"

%d blogerów lubi to: