„Mała orkiestra – przewodnik dla dzieci o muzyce”

Tytuł: Mała orkiestra – przewodnik dla dzieci o muzyce

Autor: Magdalena Marcinkowska

Wydawnictwo: Publicat S.A.

Książka „Mała orkiestra” stanowi przegląd instrumentów muzycznych, głównie tych orkiestrowych, ale też i tych dawnych oraz współczesnych. Prezentowane są według klasycznego podziału na instrumenty perkusyjne, dęte i strunowe. Każdy z prezentowanych instrumentów można obejrzeć na zdjęciu. O każdym instrumencie muzycznym można się też wiele ciekawego dowiedzieć. I tak w książce można przeczytać, że kotły przybyły do nas z krajów arabskich i po raz pierwszy dostały swoją solówkę w utworze orkiestrowym od Ludwiga van Beethovena w IX symfonii, a rożek angielski jest tak podobny do oboju, że każdy oboista może na nim bez trudu zagrać. Książkę rozpoczynają rozważania o pochodzeniu muzyki, a kończą informacje o tym, jak odnaleźć się i dobrze się zachować się na koncercie w filharmonii.

Olbrzymim atutem książki jest dołączona do niej płyta, na której można odsłuchać brzmień opisywanych instrumentów. I właśnie w tym momencie czas na prezentację jedynego minusu „Małej orkiestry”. Nagrania instrumentów na płycie nie do końca odzwierciedlają ułożenie instrumentów w książce. I tak systematyczny czytelnik, który równocześnie chce korzystać z płyty, musi kilkukrotnie przeskoczyć kilka instrumentów w książce, a następnie się cofnąć i zobaczyć te, które pozostały. Zdaje się, że ułożenie tych instrumentów na płycie zgodnie z kolejnością prezentowaną w książce nie powinno być dużą trudnością. A jednak!Warto również zwrócić uwagę na końcową piosenkę, która w drażniącej ucho dysharmonii prezentuje wszytskie instrumenty, a dodatkowo chłopiec, który ją wykonuje, najzwyczajniej w świecie fałszuje…

Mimo tych drobnych wad, zdecydowanie polecam lekturę dla dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym oraz dla wszystkich ciekawskich a dotąd niewtajemniczonych w magię muzycznych instrumentów. Książka w niezwykle przyjazny sposób podaje niezbędną wiedzę i zachęca do dalszych muzycznych dociekań.

 

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

sama zrobiłam

"Nie należy zaniedbywać nauki o pięknie"

"Nie należy zaniedbywać nauki o pięknie"

Makowe Pole

"Nie należy zaniedbywać nauki o pięknie"

Rysowanepluszaki | Jasa Promote Pin BB

"Nie należy zaniedbywać nauki o pięknie"

opalala

"Nie należy zaniedbywać nauki o pięknie"

emilowomarcelowo

"Nie należy zaniedbywać nauki o pięknie"

%d blogerów lubi to: